Jasło Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
2 niedziela zwykła 15.01.2023r.

1. Wczoraj rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie mszy św. w dni powszednie rano o godzinie 7 pozostaje msza św. wieczorem o godzinie 17.
Od jutra kancelaria parafialna czynna będzie jak przed kolędą w godzinach od 16 do 17.

2. We środę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

3. We czwartek uroczyste wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara patrona naszej diecezji.

4. W najbliższy 3 piątek miesiąca wychwalamy Boże Miłosierdzie. Po mszy św. nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i czas na prywatna adorację do godziny 20.

5. W sobotę dzień babci a w niedzielę dzień dziadka. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

6. Wczoraj zakończyliśmy wizytę kolędową w naszej parafii. Wizytę odbyliśmy po dwuletniej przerwie.
Podsumowując tegoroczna kolędę możemy stwierdzić że parafia z roku na rok się starzeje.
Co roku mniej chrztów niż pogrzebów. Na osiedlach przeważają ludzie starsi, emeryci i renciści, dużo jest wdów.
W wielu klatkach jest tylko jedna rodzina z małymi dziećmi.
Na początku istnienia parafii było ponad 5600 wiernych a teraz poniżej 4 tysięcy osób, na to maja wpływ pogrzeby, których jest wiele, wyjazdy młodych na studia, którzy najczęściej już nie wracają do Jasła.
Są jeszcze wyjazdy za granicę za lepszą pracą i płacą. Wyjazdy zagraniczne z jednej strony wzbogacają budżety domowe ale z drugiej strony rozluźniają więzi rodzinne i osłabiają wiarę, gdyż tam gdzie nasi mieszkają nie wszędzie jest kościół katolicki i nagminne staje się nie uczęszczanie na niedzielne msze św. z jednej strony człowiek bogaci się materialnie ale ubożeje duchowo.
Odwiedzając parafian w blokach zauważamy zamknięte mieszkania. Wśród nich sa puste niezamieszkałe ale coraz więcej jest tych parafian, którzy nie życzą sobie księdza aby poświęcił mieszkanie i nie chcą Bożego błogosławieństwa.
Mimo tego wracamy z tegorocznej kolędy z pozytywnym nastawieniem bo doświadczyliśmy wiele dobra i ludzkiej życzliwości dla nas kapłanów. Ta życzliwość wyrażał się w przygotowaniu dla nas i ministrantów obiadów, dziękujemy za proponowane ciasto czy kawę.
Dostrzegaliśmy że jest wielu parafian, którzy od początku związani są z naszą parafią.
Dziękujemy za ofiary składane z racji kolędy. Jest to Wasz doroczny dar dla księdza oraz procentowo na rzecz parafii i Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
Wizyta kolędowa jest dla nas kapłanów męcząca bo to prawie 3 tygodnie wyjęte z innych obowiązków parafialnych, szkolnych ale przynosi radość że nasza służba parafii dla bardzo wielu parafian ma sens i jest doceniana.
Przez kolędę po raz kolejny przekonujemy się że parafia to nie jakiś anonimowy twór ale wspólnota rodzin, którą łączy wiara w Boga i miłość do ludzi. I za to wam z głębi serca dziękujemy.

7. Pod chórem znajduje się niedzielna prasa katolicka.

Refleksje

27 luty 2024

  • Trzy odsłony sporu
    Mojżesz, Estera, Daniel, Jezus na Krzyżu... Co ich łączy?
  • Wielkopostne rozeznanie
    Na początek proponuję uszykować trzy, może więcej, czyste kartki papieru. Każdą podzielić na pół. U góry napisać imię.

Ościenne parafie

Szukaj na stronie

Losowe zdjęcie

Brak grafik