Jasło Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Rok duszpasterski 2019 / 2021
2 niedziela zwykła 19.01.2020r.


1. We wtorek obchodzimy dzień babci a we środę dzień dziadka, otoczmy ich nasza modlitwą.

2. W piątek wspominamy św. Franciszka Salezego patrona pracowników mediów a w sobotę święto nawrócenia św. Pawła apostoła, które kończy Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan.

3. We wtorek zakończyliśmy wizytę kolędową w naszej parafii. Podsumowując tegoroczna kolędę możemy stwierdzić że nasza parafia w tym roku będzie przeżywać 25 lecie powstania, i się starzeje. Na osiedlach przeważają ludzie starsi, emeryci, jest bardzo dużo wdów. Ilość parafian zmniejsza się gdyż młodych małżeństw przychodzi do parafii niewiele. 25 lat temu było nas ponad 5 tys. osób dzisiaj jest niespełna 4 tys. liczone razem z młodzieżą studiującą poza Jasłem, która w większości już tutaj nie wróci. Ilość parafian zmniejsza się też przez pogrzeby. Pozytywnym jest fakt że już nie m tak wielkiego trendu na wyjazdy do pracy za granicę a są też i tacy którzy z zagranicy wracają i tu się budują. Pewnie wyjazdy zagraniczne wzbogacają finanse rodzin ale rozluźniają więzi rodzinne, osłabiają wiarę, gdyż w wielu przypadkach nasi parafianie już tam nie chodzą na mszę św. bo nie m polskiego kościoła. Z jednej strony człowiek bogaci się materialnie ale ubożeje duchowo. Niepokoi obraz naszej młodzieży, której nie widzimy na mszy św. w niedzielę ale również podczas wizyty kolędowej rzadko znajdują czas aby spotkać się z księdzem.
Odwiedzając rodziny zauważamy zwłaszcza w blokach zamknięte mieszkania. Wśród nich są puste bo nastąpiła zmiana lokatorów ale niestety wzrasta z roku na rok liczba tych, którzy wprost do ministrantów mówią że nie życzą sobie wizyty księdza i Bożego błogosławieństwa dla swojej rodziny. Jednak wracamy z kolędy z pozytywnym nastawieniem bo od wielu parafian doświadczyliśmy wiele dobra, ludzkiej życzliwości. Ta życzliwość wyrażała się w przygotowaniu dla nas obiadów zwłaszcza podczas całodniowej kolędy, dziękujemy za proponowane ciasto czy kawę. Dostrzegaliśmy że jest wielu parafian zainteresowanych jubileuszem, misjami w parafii i tym wszystkim co będziemy przezywać w tym roku. Dziękujemy za ofiary składane z racji kolędy. Jest to Wasz dar dla księdza oraz procentowo na rzecz parafii i Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.
Każda wizyta kolędowa jest męcząca bo to 16 dni wyjęte z innych obowiązków. A w tym roku była nawet w niedzielę z uwagi na ferie zimowe, które rozpoczęły się bardzo szybko po świętach, ale w konsekwencji przynosi wewnętrzną radość że nasza służba dla parafian ma sens i jest przez wielu doceniana. Oby ten rok jubileuszu parafii ożywił naszą łączność z parafią , umocnił wiarę i otwierał serca na Boga i Jego Ewangelię.

4. Po skończonej mszy sw. możemy nabyć niedzielną prasę katolicką.

Refleksje

19 wrzesień 2020

  • Ziarno w sercu
    Tylko Bóg ma moc ochronić nas na wieczność.
  • Być
    Czystość serca, która pozwala oglądać Boga, nie przychodzi nam ot tak, nie jest tak prosta, jakbyśmy chcieli.

Ościenne parafie

Szukaj na stronie

Losowe zdjęcie

Brak grafik
© 2020 Oficjalna strona parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle dekanat Jasło Wschód - diecezja Rzeszowska.