Chrystus zmartwychwstał ! Prawdziwie zmartwychwstał ! ALLELUJA !

Nasza historia, czyli 4 lata w pigułce.

Nasza historia,
czyli 4 lata w pigułce.


Najstarsi członkowie aktualnego składu oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozpoczęli swoją przygodę w tej grupie pod przewodnictwem Ks. Krzysztofa Stawarza, który zaczynał swoją duszpasterską pracę właśnie w naszej parafii. 
W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej został przyjęty i mianowany wikariuszem naszej wspólnoty. Ks. Krzysztof przejął obowiązki swojego poprzednika ( ks. Grzegorza Guziora ), m.in. opiekę nad naszym oddziałem.

3 września 2007r. odbyło się nasze pierwsze spotkanie w nowym gronie, z nowym „przewodnikiem”. Bardzo szybko zapoznaliśmy się, zaprzyjaźniliśmy i znaleźliśmy wspólny język.  Zgodnie opracowaliśmy plan naszych działań na przyszły rok. Znaleźliśmy „złoty środek” dobrego planu, który zawierał modlitwę, Msze Święte i rozmowy na tematy nurtujące nas, ale nie zapominał o rozrywce, sporcie i wycieczkach.

27 października tego samego roku zorganizowaliśmy integracyjny wyjazd do Krakowa. Zwiedzaliśmy miasto drogą królewską, a dzień ten uwieńczyła integracyjna zabawa w krakowskim Aqua Parku.

Jak co roku w nasze święto – 18 listopada w liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózki  - uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, po której nastąpiło krótkie czuwanie wraz z członkami KSM z innych parafii naszego dekanatu.  Następnie wspólnie bawiliśmy się przy muzyce na naszej salce. Nie zapomnieliśmy także o zabawie sylwestrowej tego roku. Nowy Rok przywitaliśmy przy wzajemnych życzeniach na placu naszej parafii oglądając sztuczne ognie.

W każdą sobotę chłopcy mają możliwość trenowania wraz z Księdzem piłki nożnej na hali sportowej, dzięki uprzejmości dyrekcji  Gimnazjum nr 2  w Jaśle. Zaowocowało to po raz pierwszy już 23 lutego 2008 roku w Rzeszowie, kiedy to nasi chłopcy zdobyli  zaszczytne 1 miejsce w Turnieju Halowej Piłki Nożnej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, nie dając najmniejszych szans innym drużynom.

6 marca naszą parafię nawiedziły relikwie bł. Karoliny Kózki – patronki KSM. Uczestniczyliśmy więc aktywnie w Mszy Świętej, po której zorganizowaliśmy czuwanie modlitewne.

Kolejnym ważniejszym punktem naszej historii był Wielki Post. W każdy piątek o 20:00, właśnie my – młodzież KSM, przygotowywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla młodych. Staraliśmy się szukać takich środków przekazu, które przemówiłyby do młodego człowieka. Tak więc wpletliśmy elementy pantomimy, grę cieni, projekcji multimedialnych i gry świateł. Te piątkowe wieczory przyciągały liczną grupę młodych ludzi, więc organizacja ta stała się naszą coroczną tradycją.

31 maja 2008r po raz kolejny nasza drużyna piłkarska pokazała wysoki poziom zajmując 2miejsce w Turnieju Piłki Nożnej KSM Diecezji Rzeszowskiej. Zawody te zostały zorganizowane w Łące koło Rzeszowa. Dziewczyny donośnym dopingiem wspierały grających na murawie chłopców.

W nagrodę za cały rok formacyjny, pracy, nauki ks. Krzysztof zorganizował  3dniową wycieczkę do Zakopanego, gdzie oprócz podziwiania widoku pięknych polskich gór nie zapominaliśmy o codziennej modlitwie i Mszy Świętej.

Po wakacjach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Kolejny rok naszej formacji w stowarzyszeniu rozpoczęliśmy zaangażowaniem swoich sił, serca, pracy i czasu w przygotowanie i przeprowadzenie zbiórki pieniędzy na terenie naszego miasta na rzecz stypendystów Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach VII Dnia Papieskiego obchodzonego 12 października 2008roku, pod hasłem JAN PAWEŁ II – WYCHOWAWCA MŁODYCH.

29 listopada po raz kolejny organizowaliśmy dekanalne spotkanie KSM, które tym razem postanowiliśmy połączyć  z tradycyjną zabawą andrzejkową.

6 grudnia do naszej parafii zawitał św. Mikołaj, który docenił naszą pracę i starania na rzecz parafii i całego Kościoła i także nas obdarował prezentami ;)

Zbliżały się święta Bożego Narodzenia. Postanowiliśmy nieco zaangażować się w produkcję i marketing. Chcąc uzyskać środki finansowe na planowaną wycieczkę. Zajęliśmy się więc produkcją i sprzedażą stroików, kartek i sianka na wigilijny stół.

Rok 2009 również przywitaliśmy wspólnie, urządzając zabawę sylwestrową na naszej salce.

Dzień 20 kwietnia 2009r. był dla naszej parafii dniem wyjątkowym. Gościliśmy tego dnia ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego , który spotkał się z młodymi naszej parafii, co było dla nas wielkim zaszczytem, a także przeżyciem.

W czerwcu w nagrodę na cały rok pracy i formacji ks. Krzysztof znów zorganizował nam wycieczkę. Tym razem zwiedzaliśmy Góry Stołowe. Chociaż wycieczka ta trwała 4 dni to nie byliśmy zadowoleni z powrotu do domu. Jedyny fakt, jaki nas pocieszał to właśnie rozpoczynające się … WAKACJE ! J

We wrześniu 2009 zaczęliśmy kolejny rok naszej formacji. 10października znów zaangażowaliśmy się we wspomniane wcześniej obchody Dnia Papieskiego. Kwestowaliśmy na terenie Jasła tym razem pod hasłem JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI. Zebrane datki zostały przeznaczone na stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

21 listopada 2009r nasza wspólnota parafialna miała zaszczyt gościć po raz kolejny relikwie bł. Karoliny Kózki. Po Mszy Świętej zorganizowaliśmy czuwanie modlitewne, adorację naszej patronki.

Czas Wielkiego Postu kolejny rok z rzędu był dla nas ogromnym wyzwaniem. Mięliśmy na celu przyciągnąć na piątkowe Drogi Krzyżowe młodzież. Całymi  tygodniami pracowaliśmy nad nowymi formami ukazania Męki Chrystusa, by jak najgłębiej dotrzeć w serca młodych ludzi.

W sierpniu 2010 roku niejedną łzą na policzku pożegnaliśmy ks. Krzysztofa Stawarza, który został wezwany do pracy duszpasterskiej na nowej parafii. Z tego miejsca  w imieniu całego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle pragnę podziękować ks. Krzysztofowi, za 3 lata wspólnej formacji w stowarzyszeniu, za zawsze ciepłe i otwarte serce, za pomoc, za przyjazną dłoń i za całe dobro jakie włożył w naszą znajomość ze swojej strony. Serdeczne Bóg zapłać !

W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej powitaliśmy w naszej parafii nowego wikariusza – ks. Przemysława Krzysztonia.  Przejął on obowiązki swojego poprzednika w tym także rolę asystenta naszego KSM. Szybko znaleźliśmy wspólny język i omówiliśmy nasze wspólne plany na przyszły rok formacji w oddziale. Chłopcy mogą nadal trenować piłkę nożną na hali gimnazjum nr 2, niestety tego roku nie zostaliśmy powiadomieni o żadnych zawodach.

Tego roku także zorganizowaliśmy tradycyjną zabawę andrzejkową na naszej salce. Zaprosiliśmy KSM z parafii naszego dekanatu i wspólnie bawiliśmy się przy muzyce i skromnym poczęstunku.

Od 27 listopada do 3 grudnia nasza wspólnota parafialna przeżywała szczególny czas Misji Świętych. Głoszone nauki opierały się o hasło przewodnie „ CZY TRWASZ W KOMUNII Z BOGIEM ? ”.

Kolejny rok formacji, nadchodzące  Święta Wielkiej Nocy, a więc czas Wielkiego Postu. Kolejne wyzwanie na naszej drodze. Cel ? Przyciągnięcie jak największej ilości młodzieży, poruszenie ich serc, otwarcie ich na prawdziwość i piękno naszej wiary. We współpracy z ks. Przemysławem kreowaliśmy nowe pomysły, które przedstawialiśmy co piątek o godzinie 20:00, z nadzieją na jak najpiękniejsze zrealizowanie celu tego nabożeństwa.

W nagrodę za kolejny rok formacyjny ks. Przemysław zorganizował nam  kilkudniowy wyjazd do Zakopanego.  19 lipca spotkaliśmy się wczesnym rankiem na wyjątkowej Mszy Świętej w naszym kościele tylko. Następnie ruszyliśmy w drogę. Oprócz zwiedzania i zdobywania szlaków górskich każdego ranka spotykaliśmy się na Mszy Świętej w kościele niedaleko naszego pensjonatu, a co wieczór integrowaliśmy się ( ;) ) do późnych godzin nocnych, we wspólnym gronie ;).

Po wakacjach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, akademicki ale także i formacyjny. Kolejne miesiące formujemy nasze młode dusze, charaktery. Staramy się wedle hasła KSM przez naukę i pracę służyć Bogu i ojczyźnie.

Refleksje

25 maj 2022

Ościenne parafie

Szukaj na stronie