Jasło Parafia Matki Bożej Częstochowskiej

Chór AVE - jubileusz 10-lecia.

ave-x-lecieChór AVE z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle u tronu Jasnogórskiej Pani w Częstochowie rozpoczął swój jubileusz 10-lecia.

W życiu każdego człowieka ogromną rolę odgrywa Jasna Góra. Nie ma chyba Polaka, któremu obraz jasnogórskiej Czarnej Madonny pozostawałby obojętny. 

„Madonno, Czarna Madonno, jak dobrze Twym dzieckiem być... w ramiona Twoje się skryć”. Wiele razy chór AVE śpiewając tę pieśń marzył, aby zaśpiewać ją w tym szczególnym miejscu – Częstochowie.

Dnia 27 października 2012 roku marzenie chóru się spełniło. Chór gościł na Jasnej Górze. W tę szczególną sobotę poświęconą Królowej Polski zaraz po odsłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej o godzinie 6.00 rano, chór zaśpiewał na pierwszej porannej Mszy Świętej, transmitowanej przez telewizję i radio Jasna Góra. Mszę Świętą odprawiało kilku koncelebrantów, wśród których był opiekun duchowy chóru ks. Tomasz Czeluśniak. Modlił się w intencji naszego chóru, który w tym roku obchodzi swój jubileusz 10-lecia istnienia. Ksiądz Tomasz modlił się o błogosławieństwo dla chóru na następne lata działalności. Chór ubogacał Eucharystię swoim śpiewem i pomagał ją przeżywać bardzo dużej liczbie pielgrzymów z Polski i zagranicy. Chór wykonał następujące pieśni: „Dobra Matko”, „Królowo ziem polskich”, „Znajdziesz moc”, a chórzystki Władysława Potoczny i Monika Bobula zaśpiewały psalm. Po Mszy Świętej chórzyści uczestniczyli w „Drodze Krzyżowej” odprawionej na wałach Jasnej Góry przez księdza Tomasza Czeluśniaka.

W tym samym dniu chór AVE gościł w Sanktuarium Maryjnym w Leśniowie, gdzie króluje Matka Boża Leśniowska – Patronka Rodzin. Przedstawiono nam historię powstania tego Sanktuarium, odmówiliśmy różaniec w intencji chórzystów i ich rodzin oraz zaśpiewaliśmy Matce Bożej Leśniowskiej i zgromadzonym tam pielgrzymom. Chór wykonał następujące pieśni: „Akatyst”, „Królowo ziem polskich”, „Maryjo ja Twe dziecię”, „O wszechpotężna Pani świata”, „Sancta Maria” oraz „Znajdziesz moc”. Koncert wysłuchała grupa fotografów z Polski, która gościła w tym Sanktuarium. Przedstawiciel fotografów podziękował chórowi za piękny śpiew, który był dla nich wielkim duchowym przeżyciem.

Chór "AVE" powstał 12 listopada 2002 roku z inicjatywy księdza proboszcza Tadeusza Gąsiorowskiego oraz organisty Wojciecha Świstaka. Od początku jego działalności rolę dyrygenta pełni Wojciech Świstak, który kontynuuje w ten sposób muzyczne tradycje swojej rodziny. Chór dysponuje bardzo szerokim i ambitnym repertuarem oraz stale podnosi swój poziom wykonawczy i artystyczny. Na repertuar składają się przede wszystkim pieśni i utwory religijne na cały rok liturgiczny. Chór liczy 31 osób. Członkowie chóru to rozmiłowani w śpiewie i chóralistyce mieszkańcy Jasła i okolic. Chór bardzo ambitnie podchodzi do służby muzycznej, uświetniając uroczystości religijne we własnym mieście, a także biorąc udział w uroczystościach odbywających się poza Jasłem. Chór jest ceniony i chętnie słuchany.

 


Władysława Potoczny

Prezes chóru AVE

Refleksje

Źródła nie znaleziono

Szukaj na stronie